Pokrajinski Savet za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine u saradnji sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad održao je konferenciju na temu „Razvoj digitalnih socijalnih inovacija i model izvrsnosti socijalnog preduzetnišva“ sa ciljem sagledavanja daljeg doprinosa razvoju socijalnog preduzetništva na teritoriji AP Vojvodine.
Zajednički cilj u ovoj oblasti je da se omogući stvaranje povoljnog ambijenta za privredne subjekte koji posluju po principima socijalnog preduzetništva i da se svim prepoznatim inicijativama pruži sistemska podrška i omogući njihov razvoj.
Direktor Nebojša Drakulić pozdravio je goste i učesnike konferencije i istakao da je:
„Jedan od prioritetnih ciljeva socijalnog preduzetništva je stvaranje povoljnog poslovnog okruženja, razvijanje svesti o značaju socijalne ekonomije i socijalnog preduzetništva i zadovoljenje identifikovanih društvenih potreba. Naučno-tehnološki park Novi Sad, kao inovativna zajednica koja okuplja skoro 40 članica idealno je mesto koje može da pruži podršku ostvarenju ove misije. Socijalne inovacije jesu nove tehnologije, proizvodi, usluge, modeli organizovanja i načini rada koji podmiruju društvene potrebe, sa ciljem pronalaženja rešenja za društvene probleme, pružanja novih usluga koje poboljšavaju kvalitet života pojedinaca i zajednica i sprovođenja procesa integracije na tržištu rada, novim radnim mestima, novim oblicima učešća i svim drugim načinima koji doprinose poboljšanju položaja pojedinaca u društvu.“
Socijalno preduzetništvo ne predstvalja samo težnju za stvaranjem profita nego i za društvenom dobrobiti tj. rešavanju nekog društvenog cilja, istakao je potpredsednik Pokrajinske vlade i predsednik Saveta Branko Ćurčić.
„Svedoci smo da postoji realna potreba da se reše određeni društveni izazovi kao što su zapošljavanje onih koji teže dolaze do posla, rešavanje određenih ekoloških problema, a da to bude na održiv i preduzetnički način. Rešenje je u socijlanoj ekonomiji i senzibilnosti ljudi koji žele da doprinesu društvu, a na jedinicama lokalne samouprave je da omoguće privrednim subjektima svu neophodnu pomoć, kao i da budu koordinatori svih aktivnosti na teritoriji njihove lokalne samouprave.“
Šef odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini, poručio je sa današnje konferencije da je ponosan što je zakon koji reguliše socijalno preduzetništvo donešen prošle godine, a od decembra je i stupio na snagu u realnoj primeni. „U EU je 16 zemalja usvojilo zakone vezano za socijalnu ekonomiju, dok je 11 zemalja definisalo i uvelo mere. Srbiji predstoji ceo taj proces donošenja i uređenja podzakonskih akata i regulativa, kojim bi zapravo zakon bio preciznije definisan i potpuno primenjiv u praksi.“